Mezonetový byt
06.05.2007
Vlastní bydlení se stává stále důležitějším fenoménem vyjadřujícím individuální potřeby, možnosti a názory každého z nás. Dvoupodlažním bytem získáme vše: pohodlí, intimitu, bezpečí, krásu a osobitý životní styl.
Bydlení s hlavou v oblacích
Mezonetové byty jsou stále oblíbenější. Současně se v nich spojují přednosti i výhody bydlení v bytě a domě. Především je to možnost oddělit privátní část bytu (ložnice) od té tak zvaně společenské (obývací pokoj, kuchyň a jídelna). I když se nepodaří vestavět plnohodnotné patro, přesto se dá vzniklý prostor využít alespoň na vyvýšené spaní nebo galerii s posezením a výhledem do spodní úrovně bytu.
Pokud si mezonetový byt nestavíte sami nebo jej nekupujete vybavený od developera, musíte počítat se složitými úředními jednáními počínaje vlastníky či obyvateli domu, někdy i s památkáři, až po stavební úřad. Důležitým kritériem pro rozhodování je obvykle velikost volných prostor. Mezi další faktory patří samozřejmě i cena, poloha domu vzhledem k centru města, k místu zaměstnání či škole pro děti. Bude nás zajímat dostupnost dopravy a možnosti parkování. Vlastní garážové stání bývá spíše výjimkou a je třeba počítat s tím, že se za ně platí.
Nevšední interiér
Malometrážní byty jsou dostatečně kreativním prostorem pro mladé páry, kde uplatní nejen svoje nápady, ale i vlastní styl. Klidná zóna v patře může být řešena vzdušně a prostorně v japonském stylu a jako kontrast komunikační prostory avantgardně či pop-artově. Nečekaná zákoutí, odkryté trámoví, nepravidelné stěny, které tvoří šikmina střechy, to všechno hovoří pro netradiční řešení interiéru jako celku. Větší rozlehlé byty splňují všechny předpoklady pro luxusní bydlení rodiny s dětmi, kde má každý své zázemí a potřebný klid. Mezonetový byt často skýtá krásný výhled, který bychom z nižších pater nikdy neměli a nevšední pohledy umocní velká střešní okna a terasa. A výjimkou není „rušná adresa“, ale přesto mimo dosah přízemního hluku.
Příjemné klima versus izolace
Tepelné podmínky v půdních prostorách jsou poznamenány velkými tepelnými výchylkami, proto počítejte se základními opatřeními, které sníží podchodnou výšku volného prostoru pod střechou. Patří k nim například instalace tepelné izolace, provětrávaná mezera i oddělující konstrukce sádrokartonovým podhledem nebo obkladem z dřevěných palubek. Rozpálená střecha by vás totiž mohla z vašeho nového bytu v létě doslova vyhnat. Jistě, řešením je klimatizace, ale ne každý ji snáší bez problémů. Před úpravami je dobré přihlédnout k vyjádření statika, který posoudí nejen krov, ale také celkovou konstrukci domu, nosné zdivo či stropní trámy.
Kde na mezonetový byt vzít?
Financování půdních vestaveb či mezonetových bytů je stejně tvrdým oříškem jako sehnat příslušný obnos na každé jiné bydlení. Mezonetový byt působí velmi efektně, ale náklady na jeho výstavbu se často přibližují novostavbě rodinného domu. Porovnáme-li ekonomické náklady na stavbu půdní vestavby, zjistíme, že podíl nákladů na vlastní nosnou konstrukci činí řádově kolem deseti až třiceti procent. Připočteme-li zhotovení bytového zařízení na zakázku je nasnadě, že za takový nadstandard si musíte řádně připlatit.
Doporučujeme: můžete si přečíst
Kniha Půdní byt je určena zájemcům o atraktivní a netradiční bydlení v půdních či mezonetových prostorách. Nabízí čtenáři pomoc při peripetiích spojených se stavebním procesem, zařizováním a vybavováním bytu, radí s čím vším je třeba kalkulovat při přípravě na stavbu a na kolik vás stavba skutečně přijde. Zda je pro vás výhodnější financování stavby prostřednictvím hypotečního úvěru či stavebního spoření. Jednotlivé kapitoly vhodně doplňuje bohatý obrazový materiál a rovněž nechybí přehled platných právních předpisů, jmenný rejstřík a slovník. Knihu vydalo v loňském roce nakladatelství Epocha.
Autor: Irena Forejtová
Vizualizace: firmy Excon Village, Hypocentrum.sk
Články s podobnou tématikou
Loft – luxusní bydlení pro náročné
Loftcube nabízí mobilní bydlení na střechách domů
Výběr půdní vestavby
Aktuální nabídku nemovitostí naleznete v sekci REALITY
Článek byl zobrazen 25587 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Bytoví architekti a designéři
Bydlení podle hvězd – díl II.
V druhém díle miniseriálu se blíže podíváme na bydlení s váhami, štírem nebo střelcem a dozvíte se také, co můžete očekávat, pokud sdílíte společnou domácnost s kozorohem, vodnářem nebo rybami.
Kdy přichází ke slovu bytový architekt?
Představte si situaci, kdy návštěva už odchází, přesto se ale mezi dveřmi ještě zastaví a neodpustí si pochvalný povzdech: „U tebe doma se cítím tak příjemně a uvolněně… Nejen že si tady vždy výborně odpočinu, ale úplně mě to tu nabije.“
Neotřelý bytový design v Chemistry Gallery
"Univerzální sérum toho, jak je možné neobvykle a stylově zařídit svůj byt, dům, či hrad." Takové je motto aktuální výstavy Universerum v pražské The Chemistry Gallery, na níž dochází k propojení užitého umění, designového nábytku, flower designu, obrazů a soch.
Co je to vlastně interiérový trend?
Pro letošní rok jsme pro vás připravili seriál o interiérových trendech a pro spolupráci na něm jsme si vybrali školu interiérového designu INTERMEZZO. Spolu s její zakladatelkou Janou Hradeckou a odbornými lektory se zaměříme na to, jak vnímat současné barevné trendy, jak s nimi pracovat a jak je při tvorbě interiéru uplatňovat.
Také váš obývací pokoj volá SOS?
Útulný domov nikdy nevznikne náhodou. Je potřeba jej vybudovat. Možná i ten váš potřebuje změnu. Jak má ale vypadat ideální obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou pro čtyřčlennou rodinu včetně čtyřnohého miláčka, kde se všichni obyvatelé cítí příjemně, pohodlně a bezpečně?
Jak zařídit malý byt
Menší garsonky, 1+1 i 1+kk jsou oblíbeným bydlením pro jednotlivce, mladé pracující i začínající páry. Nebo minimálně představují jistou formu dostupného bydlení. Jak i z takto malého prostoru vytřískat maximum? Není čas na hrdinství. Chce to mít plán!
Chytře řešené úložné prostory v moderních bytech – šetří čas i peníze
Každá věc v domácnosti by měla mít své přesně dané místo. K tomu je potřeba dostatek vhodně řešených úložných prostor. Ty šetří náš čas také při úklidu – máme-li všechny věci systematicky uskladněné, působí byt stále uklizeným dojmem a nemusíme stále utírat prach na jednotlivých volně stojících předmětech. Poradíme vám, jak udržet pořádek i v menších moderních bytech.
Zásady feng-šuej platí i pro pomocné technické místnosti
Mnohé byty a domy netvoří jen obytné místnosti, ale také tzv. pomocné místnosti, které využíváme ke shromažďování sezónních nebo rozměrných věcí či nářadí. Často se však stává, že se v nich hromadí také nepořádek a věci, které vůbec nepotřebujeme. V takovém případě je dobré se držet učení feng-šuej, které radí jednoznačně: uklízet a vyhazovat!