Multifunkční ložnice
19.08.2006
Spojení ložnice a pracovny nebo obývacího pokoje nemusí být nutně nouzové řešení, ale naopak cílený tah. Pro mnoho jedinců i rodin totiž tento styl bydlení znamená mnoho výhod.
Ve sto let starých chalupách byla jediná obytná místnost téměř pravidlem. Důvody pro tento způsob života byly však ryze praktické a ekonomické, protože to byla většinou také jediná vytápěná místnost v domě. Dnešní spojení ložnice a obývacího pokoje do jedné místnosti je často také praktickou záležitostí, mnohdy je toto spojení cílené, účelové nebo dokonce trendové.
Skupinou lidí, kteří bydlení ve stylu „vše v jedné místnosti“ vítají a vyhledávají jsou takzvaní singles. Mladí lidé, kteří dlouhodobě a cíleně žijí sami, byty s mnoha pokoji prostě neobývají, přestože by si je zcela jistě mohli dovolit. Byt takového jedince pak často sestává pouze z jediné obytné místnosti, ve které je soustředěno vše potřebné – postel, šatní skříně, pracovní stůl, sedací souprava i jídelní kout.
Často se k multifunkční ložnici uchylují páry, které chtějí v ložnici trávit více času, než pouze po dobu spánku. Proto si do ložnice umísťují také své sportovní nářadí, hobby koutek, televizi, rádio, knihovnu nebo místo k relaxaci. Zařízení pokoje umožňuje aby v něm partneři mohli trávit více času společně, přestože se každý věnuje jiné činnosti.
Pokud má ložnice sloužit současně jako obývací pokoj, je potřeba celý prostor vybavit také nábytkem k sezení a potřebným odkládacím nábytkem. Před samotným zařizováním bychom si měli položit otázku, zda chceme některé z místností dát přednost, jinými slovy zda chceme dát více prostoru obývací části nebo části spací. Pokud se nechceme vzdát sedací soupravy, ani ostatního nábytku, může být zajímavým řešením spací patro. Více o tomto řešení interiéru se dočtete v článku… Pokud naopak k sezení stačí menší sofa, taburetky nebo sedací vak, můžeme dát posteli více prostoru a umístit ji na zem včetně nočních stolků. Ostatní zařízení pokoje se řídí také tím, jak často a zda vůbec nás navštěvují přátelé, které je potřeba někam usadit. S návštěvami se pojí také zjevná nevýhoda spojení ložnice a obývacího pokoje, a tou je nutnost mít uklizen celý pokoj. Ve větším bytě návštěva projde předsíní rovnou do obývacího pokoje a na úzkostlivý pořádek v ložnici nemusíme tolik dbát.
Spojení ložnice a pracovny často volí rodiny, kde jeden z partnerů pracuje doma. Pod pojmem pracovní kout si většinou představíme psací stůl s počítačem a případně dalším příslušenstvím jako je tiskárna, fax, skener apod. Pracovní činností však nemusí být nutně daňové poradenství nebo překladatelství. Často se můžeme setkat s tím, že si maminka na mateřské dovolené přivydělává šitím, pletením, malováním nebo jinou činností, která také vyžaduje své místo. U pracovního koutu v ložnici bychom měli vyřešit také alespoň optické uzavření pracoviště. Pohled na rozložené faktury ještě před spánkem nemusí dodávat klid, a tak nám může pomoci například roleta, paraván nebo japonská stěna.
Není vyloučeno, že chceme a potřebujeme umístit do jednoho pokoje postel, sedací soupravu i pracovní stůl. Pokud je pokoj dostatečně velký, můžeme si pohrát pouze s rozmístěním nábytku. Je-li pokoj menších rozměrů, nezbývá než improvizovat a přistoupit ke kompromisům.
Foto: archiv firmy Torrimex
Články s podobnou tématikou
Prostředí vhodné pro spánek
Vyzkoušejte pohodlí a praktičnost japonské matrace futon
Postele dle módních trendů
Jak si kdo ustele…
Jak zařídit ložnici
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Nábytek - postele a matrace
Článek byl zobrazen 40856 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Bytoví architekti a designéři
Jak zařídit malý byt
Menší garsonky, 1+1 i 1+kk jsou oblíbeným bydlením pro jednotlivce, mladé pracující i začínající páry. Nebo minimálně představují jistou formu dostupného bydlení. Jak i z takto malého prostoru vytřískat maximum? Není čas na hrdinství. Chce to mít plán!
Ergonomie 5. díl - ergonomie v kuchyni
Kuchyň je z hlediska bezpečnosti pokládána za jedno z nejrizikovějších míst v domácnosti. Kuchyňské pohromy nejčastěji pocházejí z popálenin o horkou plotnu, může jít o úrazy hlavy při otevřených horních skříňkách, i špatně uložené ostré nože dokážou způsobit nepříjemnosti. Aby tomu tak nebylo, je třeba při zařizování kuchyně dbát na jisté ergonomické zásady.
Multifunkční ložnice
Spojení ložnice a pracovny nebo obývacího pokoje nemusí být nutně nouzové řešení, ale naopak cílený tah. Pro mnoho jedinců i rodin totiž tento styl bydlení znamená mnoho výhod.
Byt s balkónem – výhody, nevýhody a možné využití balkónu
Balkón nebo lodžie jsou jednoznačnou výhodou každého bytu či domu. Každý, kdo má možnost výběru, navzdory vyšší ceně, byt s balkónem upřednostní. Co je tak lákavé na pár metrech navíc a využijeme je vůbec?
Geopatogenní zóny a jejich vliv na lidské zdraví
Mezi takzvané "dráždivé zóny", které narušují elektromagnetické pole v našich domácnostech, patří vedle působení elektrosmogu také geopatogenní zóny. Mnozí jejich záření podceňují, existuje však mnoho důkazů o tom, že neblaze ovlivňuje zdraví člověka.
Zásady feng-šuej platí i pro pomocné technické místnosti
Mnohé byty a domy netvoří jen obytné místnosti, ale také tzv. pomocné místnosti, které využíváme ke shromažďování sezónních nebo rozměrných věcí či nářadí. Často se však stává, že se v nich hromadí také nepořádek a věci, které vůbec nepotřebujeme. V takovém případě je dobré se držet učení feng-šuej, které radí jednoznačně: uklízet a vyhazovat!
Bydlete v harmonii podle čínského učení feng-šuej
Čínská nauka feng-šuej začíná stále více pronikat i k nám, do Evropy. Učení, které se zabývá studiem energie mezi nebem a zemí ve vztahu k člověku tak, aby byly tyto tři prvky v harmonii, se uplatňuje zejména při stavbě domu a jeho zařizování. V čem spočívá?
Jak zařídit garsonku aneb dokonale promyšlený interiér
Ať zařizujete byt o velikosti 3+1 nebo maličkou garsoniéru, kreativitě ani fantazii se meze nekladou. Větší úsilí však vyžadují garsonky. Vtěsnat do jedné místnosti plnohodnotnou kuchyňskou linku, obývací pokoj i klidné místo pro spánek, je daleko náročnější. Důležité je vnímat prostor. Ukázkovým příkladem chytře vyřešeného interiéru je moderní, komfortní a funkčně navržené vybavení garsonky novostavby v Ostravě.