Rekonstrukce bytu v panelovém domě
11.06.2006
Panelová výstavba je pro někoho noční můra, jiní jsou vlastníky bytů v této výstavbě a uvažují, jak rekonstruovat nevyhovující parametry dle současných požadavků. Vlastníci bytu 3+1 v panelovém domě v Praze na Jižním městě měli jasnou představu – chceme nejen hezký a příjemný interiér, ale také vše navrženo v souladu se současným standardem bydlení.
Od začátku spolupráce bylo jasné, že se nebude jednat pouze o tzv. renovaci, tedy o úpravy vzhledu bytu, ale jednoznačně o změnu dispozice na nový funkční model. Celková rekonstrukce bytu měla propojit kuchyň s obytným prostorem, zvětšit sociální zázemí a také vytvořit dostatek úložných prostor mimo hlavní obytný prostor.
Obrázek 1: Vizualizace obývacího pokoje
Obrázek 2: Skutečná podoba obývacího pokoje
Klientka chtěla v koupelně oddělit vanu jako samostatný prvek a umístit do koupelny ještě sprchový kout. Proto bylo nutné zbourat nenosnou příčku mezi kuchyní a koupelnou a posunout koupelnu směrem do kuchyně. Umyvadlo bylo vybráno s odkladní deskou a spodní skříňkou, kde je možné ukládat mnoho hygienických drobností. Posunem WC tak, aby bylo možné do něj umístit malé umývátko a bufetovou spršku, vznikla v koupelně nika na pračku, sušičku a vysokou koupelnovou skříňku. Pro zajímavý výtvarný vzhled koupelny a WC byl zvolen výrazně kontrastní obklad a dlažba české výroby. Způsob použití barevných ploch umožnil vytvořit velmi osobité řešení. Originálně byl řešen i přístup k uzávěrům vody a měřícím jednotkám. Aby sprchový kout působil odlehčeným dojmem, je navržen jen z čirého skla jako bezrámová konstrukce. Toto řešení působí i v menším prostoru odlehčeným dojmem.
Hygienické zázemí v bytě se diametrálně liší od původní umakartové koupelny a výrazně zvyšuje užitný standard.
Obrázek 3: Vizualizace koupelny - náhled shora
Obrázky 4 a 5: Skutečná podoba koupelny a WC
Propojením kuchyně s obývákem vznikl příjemný prostor pro život rodiny. Při práci v kuchyni není ten kdo vaří izolován od zbytku rodiny nebo návštěvy. Pracovní deska je tvarovaná tak, aby při práci byl možný pohled z okna na vzrostlou zeleň. Jídelní stůl je navržen pro 3 osoby ve složeném stavu. Při rozložení se u něj pohodlně nají 6 osob. Z obytné části vedou balkónové dveře na zasklenou lodžii, která umožňuje při krásném počasí další variantu stolování. Proti kuchyni je umístěna pohodlná sedačka s konferenčním stolkem. Jako kontrast bylo navrženo samostatné křesílko, které je v protikladu k sedačce nejen svou odlehčenou konstrukcí, ale také výraznou oranžovou barvou. Tento odstín se v různých valérech objevuje na obkladu za pracovní deskou kuchyně, na výmalbě čelní stěny obytného prostoru a na doplňcích. Textilní dekorace barevně doplňují zvolenou kombinaci, v části kuchyně byla navržena římská roletka, v obytné části jsou pouze nefunkční dekorativní závěsy lemující okenní otvor.
Obrázky 6 a 7: Pohled do kuchyně
V předsíni byla navržena velká rohová skříň, do které se kromě šatů vejde i část běžných potřeb v domácnosti: žehlící prkno, vysavač, schůdky, apod. Volbou materiálů a povrchů zapadá skříňová sestava do moderní koncepce interiéru.
V ložnici je navržen stříbrně šedý nábytek a jako vhodný kontrast je zvolena tmavší podlaha a výmalba a textilní dekorace ve starorůžovém odstínu.
Obrázky 8 a 9: Pohled do ložniče a předsíně
Celkový dojem z dokončeného bytu dává zapomenout na pojem ,,panelová výstavba,,. Vznikl příjemný a moderně vybavený byt, který i svou polohou a okolními zelenými plochami se vzrostlými stromy směle konkuruje současné bytové výstavbě.
Autor projektu: ing. arch. Šárka Daňková, AZ bydlení s.r.o.
Podklady: autor
Články s podobnou tématikou
Úprava bytu v developerské výstavbě
Poradna: Rekonstrukce kuchyně a koupelny
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Architekti, projektanti a inženýrské služby
Rekonstrukce a renovace
Sádrokartony, podhledy a půdní vestavby
Zednické práce
Článek byl zobrazen 103422 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Bytoví architekti a designéři

Barvy v bytě X. - Fialová
Další doplňkovou barvou po oranžové, o níž jsme si povídali před několika týdny, je barva fialová. Je to barva snílků, mystiky a melancholie, velmi podporuje kreativitu a fantazii a momentálně je hodně v kurzu. Přesto ne každý má odvahu zakomponovat některý z jejích nádechů do interiéru. Nutno říci, že je to škoda.

Novinky našeho interiérového studia - redesign nábytku a další
Naše studio má novou službu v rámci návrhů a realizace interiérů – ČALOUNICTVÍ. Tato služba je pro klienty, kteří mají zájem o redesign interiéru a jeho vybavení - sedací soupravy, křesela, židle a různé lavice.

Byt s balkónem – výhody, nevýhody a možné využití balkónu
Balkón nebo lodžie jsou jednoznačnou výhodou každého bytu či domu. Každý, kdo má možnost výběru, navzdory vyšší ceně, byt s balkónem upřednostní. Co je tak lákavé na pár metrech navíc a využijeme je vůbec?

Rekonstrukce bytu v panelovém domě
Panelová výstavba je pro někoho noční můra, jiní jsou vlastníky bytů v této výstavbě a uvažují, jak rekonstruovat nevyhovující parametry dle současných požadavků. Vlastníci bytu 3+1 v panelovém domě v Praze na Jižním městě měli jasnou představu – chceme nejen hezký a příjemný interiér, ale také vše navrženo v souladu se současným standardem bydlení.

Trendy v bytovém designu podzim/zima 2012
Někdy pro viditelnou změnu interiéru není nutné realizovat nákladnou rekonstrukci, ale stačí jen nakoupit moderní doplňky, nově vymalovat, nebo polepit zdi efektní tapetou. Bude vám stačit jen pár hodin a váš byt se změní k nepoznání. Pokud chcete vědět, jaké trendy jsou v současné době, jak se říká „in“, je tento článek určen právě Vám.

Netradiční interiéry - čitárna ve tvaru polokoule
Majitel zrekonstruovaného historického objektu chtěl, aby jeho bydlení bylo originální a zanechávalo v návštěvách dojem. Jedním z dominantních prvků obytného prostoru se stala čítárna ve tvaru polokoule navržená designérem Markem Povolným a realizovaná firmou JiMaRa, která se specializuje na zakázkovou výrobu nábytku.

Jak funguje spolupráce s interiérovými designéry a kdy je dobré je povolat na pomoc s návrhem interiéru?
Služby designéra oceníte v mnoha případech – při zařizování novostavby, rekonstrukci nebo při prosté touze po změně. Návrhy interiérů se přitom netýkají pouze rodinných domů a bytů, můžete si nechat navrhnout na míru také kancelář, prodejnu nebo jiný prostor. Jak spolupráce s designéry probíhá a kdy naopak není vhodné jejich služby využívat?

Zvětšujeme malý byt II. - Volba správného nábytku a doplňků
V první části našeho dvojdílného seriálu, jak si poradit s malým bytem, jste se dozvěděli, jak si pohrát s prostorem a jak vymalovat. Dnes si řekneme, jaký nábytek je do malého bytu ideální, aby nepůsobil jako pěst na oko a zároveň plnil maximálně svou funkci v kombinaci se zabíráním prostoru.