Náš život s hlodavci
31.10.2007
Mnoho příběhů pro děti, převážně kreslených, je založeno na existenci hlodavce v domě. Je přitom zajímavé, že onen hlodavec (nejčastěji myš) bývá zpravidla kladnou postavou, bojující se „zlými“ nepřáteli. Ve skutečnosti ale asi jen málokdo vítá hlodavce ve svém domě s otevřenou náručí.
Přesto je faktem, že tito tvorové lidstvo provázejí odnepaměti, ať už se jedná o myši, krysy nebo potkany.
Jak se jich zbavit? Vůbec nejúčinnější je vytvořit takové prostředí, kde se jim nedaří. Hlodavci se do domů stahují za teplem a především za potravou. Proto je důležité pokud možno nenechávat snadno přístupné potraviny ani odpadky v místech, kde o nich nemáme přehled (sklepy, spíže apod.), nemít v málo navštěvovaných prostorách zákoutí, kde by se hlodavci mohli usadit, a vůbec udržovat v domě pořádek. Nebezpečí hlodavců nespočívá ani tak v tom, že něco sežerou, ale hlavně ve faktu, že přenášejí nebezpečné choroby. Kromě toho také způsobují škody na vybavení domu, ničí textilie atd.
Jakmile se však hlodavci v domě jednou usadí, bývá problém se jich zbavit. Jsou to totiž tvorové dosti inteligentní a vynalézaví, kteří se navíc velmi rychle množí. Platí to především o potkanech. Aby bylo jasno, tvor, kterého většina lidí nazývá „krysa“, je ve skutečnosti potkanem. Je to zvíře pocházející z Asie, které bylo do Evropy zavlečeno díky lodní dopravě až v průběhu 17. a zejména 18. století. Velmi rychle se tu uchytil a zaplavil především podzemí měst. Na většině míst agresivní potkan vytlačil původní krysu, takže např. u nás již ve skutečnosti krysa (myšleno krysa obecná) až na výjimky téměř vůbec nežije. Je to škoda, protože oproti zažité představě jde o tvora poměrně čistotného, žijícího hlavně v suchých prostorách (půdy apod.) a živícího se nejraději ovocem. To potkan si libuje ve vlhku (původně žil na březích řek a jezer), takže ho nacházíme ve vlhkých sklepeních, kanálech, stokách a dalších nevábných místech. I tak ale potkani nebývají špinaví a udržují svá těla v čistotě, alespoň co se mechanického znečištění týče. Jak ukazují tzv. laboratorní krysy, je to velmi inteligentní tvor se schopností učit se, proto se např. umí poučit z nebezpečí kladených nástrah a příště se jim vyhnout. Potkaní společenství dokonce na průzkum a ochutnávku vysílá určené slabší jedince, u kterých se se ztrátami na životech tak nějak počítá.
To však neznamená, že by boj proti nim byl úplně beznadějný. Nikdy se nám je ovšem nepodaří vyhubit, maximálně vytlačit o kousek dále. Existuje celá škála jedů tzv. „na krysy“ (je zajímavé, jak se tento název drží…) s větší či menší účinností. Šanci mají jen jedy se zpožděnou působností, protože jinak zemře pouze „ochutnávač“ a ostatní potkani se nástraze vyhnou. I tak však jed zpravidla zasáhne jen jednu kolonii, žijící v daném teritoriu, a po jejím vyhubení přijde na místo další. Při aplikaci nástrah dejte pozor na děti a domácí zvířata!
Mechanické pasti nejsou příliš účinné, hodí se jen k likvidaci ojedinělých živočichů nebo malých populací. Při jejich použití dbejte na upevnění návnady tak, aby ji zvíře nemohlo ukradnout. Obdobně je to s efektivitou fyzické likvidace jednotlivých hlodavců, ač lidé v tomto směru používají různé, více či méně drastické metody (rýč, vzduchovka aj.).
Velmi zajímavé jsou elektronické odpuzovače hlodavců. Vydávají zvukové impulsy o vysoké frekvenci, kterou hlodavci nemají rádi. Fungují docela dobře, ovšem nemohou se používat přímo v prostorách obývaných lidmi. Můžete je umístit třeba do sklepa, ideální jsou také na občas navštěvovaných chatách a chalupách, kde je uvedeme do činnosti po dobu naší nepřítomnosti.
Účinné mohou být i vykuřovací patrony, které se ovšem pochopitelně nedají použít všude. Jsou určeny hlavně proti hlodavcům v podzemních chodbičkách na zahradách.
Pokud se tedy ve vašem domě hlodavci objeví, snažte se je odstranit třeba i kombinací uvedených metod a zejména proveďte opatření k zamezení jejich dalšího šíření. Ukliďte, vyčistěte a vydezinfikujte postižené prostory, včetně různých špatně přístupných zákoutí, ucpěte otvory a průchody (příp. do nich nastražte pasti), zajistěte potraviny, nevhazujte biologický odpad do záchodu ani ho neskladujte nikde v domě či poblíž. Pokud hlodavce hubíte, snažte se odstraňovat uhynulé kusy, které jako potrava přitahují další jedince a později se začnou rozkládat se všemi souvisejícími negativními efekty. Proti myším si také můžete pořídit kočku, proti potkanům raději nebojácného loveckého psa. Ale pozor, i on se může nakazit nebezpečnou chorobou!
Pokud selžou všechny pokusy, můžete ještě zkusit zavolat deratizační firmu… nebo se odstěhovat.
Autor: Michal Hamšík
Článek byl zobrazen 13956 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Deratizace a desinfekce
Jak se zbavit sametek podzimních na zahradě? Kousnutí je velmi nepříjemné.
Komáří štípance k létu tak nějak patří a naštěstí existuje spousta možností, jak tyto krvežíznivé potvůrky odehnat. Pokud jste však poštípaní na všech možných i nemožných místech a komáři jsou v tom nevinně, je třeba hledat jiného viníka. Jestliže má tendenci se doslova udrbat i váš pes či kočka, možná vás všechny napadla sametka podzimní, lidově sviluška.
Úklid po povodních a odklízení následků povodní
Povodeň, se kterou se v nedávných dnech musela část republiky potýkat, zasáhla mnoho domácností. Velká voda sice již opadla, ale teprve teď se ukazuje, jakou spoušť po sobě zanechala. Škody jsou obrovské, lidé mají zatopené byty, domy, zahrady i sklepy. Co tedy dělat, abychom se s následky velké vody co nejrychleji vypořádali?
Jak se zbavit hmyzu v bytě
Známe to všichni. Po náročném dni se chystáme ke spánku a najednou z ničeho nic zaslechneme slabé, ale pronikavé bzučení. Na blahodárný spánek můžeme v tu chvíli zapomenout a to alespoň do té doby, než se s komářím vetřelcem nadobro nevypořádáme. A co pak nezvaní návštěvníci našich šatníků, spíží a ostatních prostor bytu?
Elektrické lapače hmyzu – vyhrajte boj s komáry doma i venku
Někdy stačí jen na chvíli otevřít okno a ani se nenadějeme a máme pokoj plný much či jiného polétavého hmyzu. Můžeme se ho zkusit zbavit pomocí klasické mucholapky, ale ta nepůsobí zrovna esteticky. Skvělým řešením jsou proto elektrické lapače hmyzu, které by se tak zejména v letním období měly stát standardním vybavením domácnosti.
Jak ochránit zahradu před divokými prasaty?
Divoké prase se považuje za velmi velké, nejen nebezpečné, ale i velmi chytré zvíře. I tak dokáže způsobit velké škody a nepořádek na zahradě. Uchyluje se na vaše zahrady v období jara a podzimu z důvodu hledání potravy. Pro prasata je ničení, rytí a pustošení na zahradách přirozený životní cyklus k přežití. Jak tomuto pustošení zabránit?
Jak se zbavit plísní a fleků na zdech?
Plíseň v interiéru je velmi nepříjemná, a pokud se někde objeví, zbavit se jí nebývá jednoduché. Často vzniká v koupelnách a jiných vlhkých místnostech, nebo se začala objevovat poté, co nás vytopili sousedi. A co takové mastné fleky od smažení u sporáku, které nám “krášlí” kuchyň? Jak se těchto problémů zbavit jednou provždy? A jde to vůbec?
Moskytiéry a sítě proti hmyzu ochrání před nepříjemnými vetřelci
Řada z nás se těší na léto, až bude moci usínat u otevřeného okna a dýchat během spánku čerstvý vzduch. O tento požitek nás však mnohdy ochudí všudypřítomní komáři, jejichž bzučení je nesnesitelné, stejně tak jako následné štípance na našem těle. Problém s komáry a dalším otravným hmyzem se však dá vyřešit pomocí moskytiéry, nebo sítí proti hmyzu.
Zbavte se obtížného hmyzu v domácnosti – komárů, much, vos nebo roztočů
S teplým počasím se v domácnostech ve městě i na venkově množí nevítaní hmyzí návštěvníci, kteří dokážou pěkně znepříjemnit domácí pohodu. Navíc mohou přenášet nemoci, anebo vyvolávat alergie. Jak se obtížného hmyzu nejrychleji a účinně zbavit?