Jak vypadá japonská zahrada?
05.12.2009
Pokud jste někdy navštívili skutečnou a nefalšovanou zahradu uzpůsobenou a vytvořenou přesně v japonském stylu, nejspíš ve vás už navždy zůstane to tiché kouzlo usmíření, klidu a pohody. Přesně to japonská zahrada dokáže – zbavit naše tělo stresu, zastavit nás na kratičký okamžik a vstřebat jedinečnou krásu přírody.
Japonské zahrady jsou navrhovány a řešeny nikoliv jako místo k pěstování zeleniny a ovoce a nikdy nekončící dřiny, ale jako místo, kde budeme odpočívat a nabírat zpět ztracenou energii. Typickými prvky japonských zahrad jsou kromě kamenů, pečlivě střižených rostlin v nejrůznějších odstínech zelené a trávníku, také všudypřítomné sochy a zurčící voda. Od obytných částí domu je vždy oddělena alespoň paravánem nebo živým plotem, to aby byl zachován její účel. Ze stejného důvodu na ní nikde neuvidíte bazény, pískoviště nebo hřiště pro děti. Návštěvník se má cítit jako uprostřed divoké a nespoutané přírody, i když na miniaturním prostoru.
Něco málo z historie
Japonské zahrady (původem jsou z Číny) vycházejí z tamních náboženství, buddhismu a šintoismu. Kameny, které jsou součástí každé tamní zahrady, jsou sídlem božstev. Japonci věří, že každá byť i nepatrná součást přírody je obdařena duší. Ovšem tu v sobě mohou mít jen ve své skutečné přírodní podobě. Kameny pocházející z lomu duši nemají a navíc mají na své okolí a tedy i na celou zahradu velmi negativní vliv.
Kamenné jsou i sošky znázorňující božstva a zvířata. Mezi nejčastěji zobrazované patří bezesporu Budha nebo želva, která je symbolem dlouhověkosti, nechybí ani lev a lvice, kteří mají zahradu ochraňovat a žáby jí zase zajistit bohatství. Typické jsou i kamenné lucerny, někdy bývají vyrobené i z pískovce. Měkké světlo svící při soumraku ještě více umocňuje magickou krásu zahrady.
Každá zahrada by měla mít dominantní kámen – solitér, který byl dříve určený především k meditaci a modlitbám a také očistnou nádržku s vodou. Ta byla původně umisťována před čajovými domky velmi nízko, aby se k ní každý návštěvník musel sklonit. Najdete jí také u vstupu do zahrady spolu s malou bambusovou naběračkou a všichni příchozí by u ní měli očistit především svou mysl. Samotné brány, ke kterým byly také tyto očistné nádoby umisťovány, byly symbolem bohatství a postavení majitele.
Typy zahrad
Japonské zahrady lze upravit na sto a jeden způsobů a nikdy nenajdete dvě úplně stejné. Přesto se dají rozlišit základní typy, podle toho, co v nich převažuje.
U kamenného typu, jak už samotný název napovídá je základním prvkem kámen. Původně tyto typy zahrad sloužily především k meditaci. Kameny jsou totiž podle buddhistů symbolem plynoucího času. Jsou neměnné po dlouhá staletí a skrývají v sobě jedinečný příběh.
Zurčení vody, malé vodopády a jezírka s dřevěnými můstky to jsou dominanty vodních zahrad. Jejich neodmyslitelnou součástí jsou kapři koi, kteří jsou nádherně barevní a údajně jsou symbolem štěstí a blahobytu. Malý prostor s dokonale propracovanou architekturou je typický pro zahrady atriové. Zajímavé jsou i zahrady určené výlučné k obřadu pití čaje. Jejich součástí bývá čajový domek, v němž je vše potřebné pro přípravu tohoto lahodného moku.
Cestičky v zahradách tvoří nejčastěji kameny nebo štěrk a obdivovat v nich můžete, kromě jiného, především tradiční bonsaje.
Bonsaje
Bonsaje neboli stromy v misce – mají budit dojem starých stromů. Vypěstovat je a vytvarovat je do určité podoby je opravdové umění a skrývá se za ním nespočet hodin práce. Pokud se pustíte do jejich pěstování, měli byste vědět, že potřebují poměrně pravidelné přihnojování. Vzhledem k malé nádobě, ve které jsou pěstovány, mají nedostatek živin, které jim musíte pravidelně přidávat. Ovšem ne nahodile. Každá fáze růstu stromu i každé roční období vyžadují své. Důležité je také nepřehnojovat, mohlo by dojít ke spálení kořenů. Bonsajová hnojiva seženete v obchodech určených pro zahrádkáře. Pěstování bonsají to je umění. Můžete totiž vytvořit hned několik nejrůznějších stylů, které se od sebe liší tvarem a způsobem úpravy. Základní a nejčastější je styl přímý, nebo šikmý, kdy se pokroucený kmen naklání na jednu stranu. Kaskáda má představovat strom rostoucí z útesu a zajímavý je také strom mající symbolizovat vanutí větru. Jeho kmen i větve jsou tvarované na jednu stranu. Nenechte se mýlit, že vám postačí natvarovat větve jednou a ony pak již porostou přesně podle vašich představ. Budete s nimi muset dlouhodobě pracovat.
Japonci je pěstují na velkých plantážích a neustále je přesazují, hnojí a zastřihávají. Unikátní stromy zde dosahují výšky až tří metrů. I takový strom si můžete nechat přivézt, ovšem počítejte s tím, že do něj investuje i několik set tisíc korun.
Rostliny japonských zahrad
Typické jsou jehličnany především borovice, která symbolizuje sílu a vitalitu, moudrost a stáří. Bambusy jsou oblíbené pro svou krásu i v zimním období a představují ušlechtilost a vznešenost. Hojně se užívají i javory představující věrnost a nádherné sakury. Najdete v nich azalky, jinany, cypříšky, pivoňky nebo japonské kosatce.
Japonské zahrady to je neustálý kontrast. Živelnost přírody symbolizovaná malým vodopádem a rejem zlatých ryb kontrastuje se stojatou vodou a kameny, barevné a rozkvetlé květy rostlin kontrastují s klidnou krásou letitých bonsají. Zahrada musí být neustále v pohybu, je potřeba na ní pracovat, její konečná tvář není ve skutečnosti nikdy dokončena. Neustále se mění a přetváří, stromy se upravují, zastřihávají a tvarují. A může trvat celé roky, než je majitel se svou zahradou spokojen, než získá pocit, že je vše v rovnováze.
Založit si japonskou zahradu nemusí být nijak složité. Zvláště, vezmete-li si na pomoc odborníky, ovšem počítejte s nikdy nekončící prací, a pokud jí budete chtít mít opravdu podle tradic a osázenou typickými japonskými rostlinami, pak také s poměrně vysokou investicí, která se vám ovšem vrátí v jedinečném pocitu uklidnění a pohody.
Pokud chcete nasbírat pro začátek jen nějakou inspiraci, rozhodně se vydejte třeba do Botanické zahrady v Praze, která se pyšní jedinečnou ukázkou japonské zahrady. V Březové vás rádi uvítají v Bonsai zahradě Dana a Václav Wiesnerovi. Bonsai klub České republiky pořádá každoročně spoustu zajímavých výstav, kde načerpáte nejen zajímavé informace, ale také si můžete prohlédnout jedinečné kousky bonsají nebo třeba ikeban.
Autor: Petra Martišková
Foto: Inmagine.com
Články s podobnou tématikou
Střecha oděná do zeleně
Zahradní stavby - altány, pergoly, přístřešky
Venkovní osvětlení dodá zahradě kouzlo
Závlahu trávníku svěřte automatu
Jak hubit škůdce bez chemie
Voda a kámen v interiéru a exteriéru
Článek byl zobrazen 37776 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Kamenické práce
Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?
Zahradní cestičky nás většinou provází po nejkrásnějších zákoutích naší zahrady, případně spojují místa, která nejčastěji používáme. Vedou například od domu k bazénu, k altánku, zahradnímu domku či k okrasnému jezírku. Dobře provedená zahradní cestička je nejen funkční, ale má i okrasný charakter. Důležité je především vybrat ten správný materiál.
Venkovní krby můžou vypadat i netradičně
Na žádné zahradě by neměl chybět pořádný venkovní krb, který je při párty, oslavě nebo posezení s přáteli doslova nezbytnou nutností. V zahradním krbu připravíme ty nejlepší grilované dobroty, po kterých se bude každý olizovat až za uchem. Krby jsou nejen funkčním a estetickým prvkem, ale staly se také jakýmsi společenským centrem každé zahrady.
Žulové pracovní desky do kuchyně jsou téměř nezničitelné
Přírodní kámen je v interiérech velmi oblíbený nejen jako dlažba, ale využití najde i v kuchyních jako materiál na výrobu pracovní desky nebo obklad stěn. Nejčastěji se používá žula, neboť splňuje všechny požadavky, které na kuchyňskou desku máme – trvanlivost, odolnost a jedinečný design.
Kuchyňské pracovní desky z konglomerátu kamene
Umělý kámen není v interiérech žádnou novinkou, již několik let skvěle nahrazuje kámen přírodní, protože je cenově dostupnější a je k dostání v mnoha nápaditých designech. Jelikož dokáže odolat velké zátěži je často využíván na kuchyňské pracovní desky. Konglomerát kamene je ukrytý pod názvy Technistone, Silestone či Quarella.
Jak vypadá japonská zahrada?
Pokud jste někdy navštívili skutečnou a nefalšovanou zahradu uzpůsobenou a vytvořenou přesně v japonském stylu, nejspíš ve vás už navždy zůstane to tiché kouzlo usmíření, klidu a pohody. Přesně to japonská zahrada dokáže – zbavit naše tělo stresu, zastavit nás na kratičký okamžik a vstřebat jedinečnou krásu přírody.
Co vydrží umělý kámen?
Umělý kámen v moderním interiéru i exteriéru získal své místo na výsluní zásluhou široké variability použití, tvarů i barev. Někteří výrobci dokonce tvrdí, že umělý kámen má delší životnost ve srovnání s přírodním. Je tvrzení pravdivé nebo jde jen o reklamní trik?
Zahrada a odpočinek u tekoucí vody
I vy můžete odpočívat a relaxovat ve vaší zahradě. Zpěv ptáků, vůně květin, sklenička dobrého vína, zvuk padající vody a jiné zpříjemnění. To je ten pravý odpočinek…
Nášlapné kameny a zahradní cesty
Chodníky a cestičky k zahradě jednoduše patří. Nejen, že se po nich dostanete k záhonkům, ke skleníku, či k posezení s grilem, ale také, pokud zvolíte správný materiál i tvar, úžasně dotvoří celkovou atmosféru zahrady.