Chladivá krása kamene II.
28.09.2005
V minulém díle jsme se věnovali štípanému přírodnímu kameni, zejména pak pískovci, břidlici a kvarcitu. Následující řádky budeme věnovat mramoru, žule, tavenému čediči a dalším kamenům, jejichž vlastnosti oceníme nejen v exteriéru.

Mramor a žula jsou luxusními materiály, kterou jsou svou kresbou a hlavně strukturou vhodné jako kamenná dlažba, obklady stěn nebo parapetní a pracovní desky. Tyto kameny mají nádhernou kresbu a originální zabarvení od bílých a smetanových odstínů až po tmavě zelenou či antracitovou. Dlažbu lze díky barevné rozmanitosti výborně kombinovat s nábytkem. Obecně platí, že v místnosti, kde je dlažba tmavá by měl převládat spíše světlý nábytek a naopak.
Nejžádanější povrchovou úpravou mramoru a žuly je vysoký lesk. Ošetřuje se suchou cestou (zametání, vysávání) a při mytí se používají nejčastěji přípravky s obsahem polyetylenových vosků, které současně s mytím posilují a renovují lesk. Dokonalého lesku lze dosáhnout také pomocí speciálních leštících past s obsahem parafínových a syntetických vosků.
Aby byl výčet vlastností mramoru a žuly kompletní, jistě vás zajímá také cena. Ta je samozřejmě závislá na kvalitě a druhu těženého kamene, na českém trhu se pohybuje od 2 tisíc korun za metr čtvereční, může být však mnohem vyšší.
Tavený čedič
I vlastnosti taveného čediče jsou natolik vynikající, že jej lze použít v podstatě všude. Nalezneme jej v průmyslových podnicích i zahradách jako dlažbu s protiskluzovou úpravou. Čedič odolává vysokým teplotám, znečištění i agresivním chemikáliím, proto se také velmi dobře čistí a udržuje. Je velmi tvrdý a pevný v tlaku, mrazuvzdorný a otěruvzdorný. Čedič lze bez problémů tavit, čehož se využívá při výrobě nejrůznějších tvarovaných odlitků.
Obrovskou výhodou čediče je tepelná vodivost i akumulační schopnost. Vyplatí se do něj zabudovat elektrické či teplovodní podlahové vytápění, které šíří příjemné sálavé teplo od podlahy vzhůru.
Na trhu je k dostání široká škála povrchových úprav čediče i rozmanitých tvarů. Do interiérů se používají spíše hladké dlaždice, do venkovních prostor jsou vhodné dlaždice s protiskluzovou úpravou. Čedičová dlažba se pokládá podobně jako ta keramická. Protože se tavený čedič tepelně roztahuje, doporučuje se dělat mezi dlaždicemi asi dvojnásobné spáry, než je běžné.
Technistone
Konglomerovaný kámen technistone nabízí nečekané možnosti tvarů i barev pro všechny, kteří se nebojí experimentovat a vítají novinky. Výborně ladí především s kovovými prvky, proto se hodí zejména do moderních interiéru s prvky funkcionalismu či industrialismu. Díky drceným kouskům skla, které se někdy do konglomerátu přimíchávají, vypadá plocha kamene velmi efektně (řada s názvem Starlight). Technistone dokáže rovněž odolávat zvýšenému provozu, chemikáliím i zvýšené vlhkosti, hodí se proto také do koupelen a kuchyní. Oproti klasickému kameni při manipulaci nepraská a neláme se.
Technistone je z více než 90 % tvořen přírodním materiálem, především drcenou žulou. Zákazník si může vybrat i povrchovou úpravu kamene, přičemž nejžádanější je stále vysoký lesk.
TeracoTeraco je vlastně litá zbroušená podlahovina z kamenné drtě v cementové maltě, bez spár. Nejčastější použití nalezneme na hodně namáhaných místech – schodiště, balkony, terasy apod. I díky minimu spár je teraco velmi jednoduché na údržbu. V žádném případě nemusíme při úvaze o pořízení teraca zůstat u hrubé podoby drceného kamene, ale můžeme sáhnout také po kombinaci s vloženým kovem či sklem a vybrat si rovněž povrchovou úpravu dle vlastního vkusu.
Články s podobnou tématikou
Podlaha z PVC - minulost nebo módní trend
Kam a proč položit keramickou dlažbu
Chladivá krása kamene I.
Korková podlaha - investice do budoucna
Článek byl zobrazen 33131 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Kamenické práce

Přírodní kámen na zahradách, veřejných prostranstvím i v domácnostech
Přírodní kámen, zejména žula, je staletími prověřený a běžným používám téměř nezničitelný materiál. V současné době se s žulou setkáme nejen na hřbitovech, ale také ve městech, na zahradách i v bytových koupelnách a kuchyních.

Přírodní kámen zabydlený v interiéru
Kámen tvoří od pradávna nedílnou součást lidských obydlí. Každý kámen je neopakovatelným originálem stejně jako my – lidé. Má spoustu druhů, struktur, tvarů a barev. Díky tomu se může stát charakteristickým rysem celého interiéru, nebo může interiér v určitých detailech zajímavě podtrhnout.

Fasáda obložená kamenem
Kamenné obklady je možné využít jak v interiéru, tak i v exteriéru a jejich trend je v současné době na vzestupu. Velké oblibě se těší zejména fasády obložené kamenem, protože kamenné obklady výrazně zvýší estetickou hodnotu každého domu. Dům je možné do kamene „obléci“ jen částečně, nebo jím obložit celou fasádu. Vždy to bude v souladu s okolní přírodou.

Kuchyňské pracovní desky z konglomerátu kamene
Umělý kámen není v interiérech žádnou novinkou, již několik let skvěle nahrazuje kámen přírodní, protože je cenově dostupnější a je k dostání v mnoha nápaditých designech. Jelikož dokáže odolat velké zátěži je často využíván na kuchyňské pracovní desky. Konglomerát kamene je ukrytý pod názvy Technistone, Silestone či Quarella.

Kámen v interiéru – kam se hodí a kam vhodný není?
Přemýšlíte o tom, jakým způsobem ozvláštnit interiér svého domova a hledáte nevšední a zajímavý materiál? Vsaďte na kámen, který vyniká spoustou jedinečných vlastností. Stal se proto nejen stavebním, ale i vyhledávaným designovým prvkem. Díky přírodnímu či umělému kameni získá váš interiér šmrnc a bude opravdu originální.

Chladivá krása kamene II.
V minulém díle jsme se věnovali štípanému přírodnímu kameni, zejména pak pískovci, břidlici a kvarcitu. Následující řádky budeme věnovat mramoru, žule, tavenému čediči a dalším kamenům, jejichž vlastnosti oceníme nejen v exteriéru.

Venkovní krby můžou vypadat i netradičně
Na žádné zahradě by neměl chybět pořádný venkovní krb, který je při párty, oslavě nebo posezení s přáteli doslova nezbytnou nutností. V zahradním krbu připravíme ty nejlepší grilované dobroty, po kterých se bude každý olizovat až za uchem. Krby jsou nejen funkčním a estetickým prvkem, ale staly se také jakýmsi společenským centrem každé zahrady.

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?
Zahradní cestičky nás většinou provází po nejkrásnějších zákoutích naší zahrady, případně spojují místa, která nejčastěji používáme. Vedou například od domu k bazénu, k altánku, zahradnímu domku či k okrasnému jezírku. Dobře provedená zahradní cestička je nejen funkční, ale má i okrasný charakter. Důležité je především vybrat ten správný materiál.