Jak správně udržovat a čistit koberce
24.06.2011
Jestliže chceme, aby naše koberce měly co nejdelší životnost a vypadaly stále jako nové, musíme jim věnovat potřebnou péči. Správná pravidelná údržba a vhodné čištění je základem toho, aby nám koberce dělaly doma radost po dlouhou dobu. Udrží si tak svůj vzhled, funkčnost i své specifické užitné vlastnosti.
Jak vysávat?
Nejdůležitější věcí při péči o koberec je jeho pravidelné vysávání. Ač se to nezdá, i u této jednoduché činnosti je třeba dodržovat jistá pravidla, abyste vašemu koberci dopřáli nějaký ten roček navíc. Za prvé je dobré se k vysávání donutit alespoň dvakrát týdně, protože koberec vysáváním dostává přesně to, co potřebuje. Zbavujeme ho tak nejen hrubých a viditelných nečistot, ale zároveň jej provzdušňujeme a zabraňujeme usazování roztočů. Pokud máte doma položen ručně tkaný vlněný koberec, vysávejte ho vždy po směru vlasu. Rotační kartáče na něj nepoužívejte raději vůbec, mohl by poškodit jeho povrch.
Pravidelné vysávání je základem, pro kvalitní péči o koberec ovšem nestačí. Dříve nebo později se podaří na koberec něco rozlít, rozsypat nebo jej něčím umazat. Postupem času se na koberci začnou objevovat menší i větší skvrny, a proto jej bude nutné vyčistit mnohem důkladněji, abychom odstranili i hloubkové nečistoty.
Čištění koberce
Koberce můžeme v zásadě čistit třemi způsoby: na sucho, na mokro a pomocí páry.
čištění na sucho – pro tento způsob čištění si musíme zakoupit speciální čisticí prášek, s výbornými absorpčními schopnostmi, který dokáže pohltit prach i další nečistoty. Prášek se jednoduše nasype na místo se skvrnou a nechá se působit po dobu, která je uvedena na návodu. Jakmile požadovaná doba působení uplyne, vezmete vysavač a místo od prášku jen vysajete. Tato metoda se skvěle hodí pro tkané a všívané koberce s nízkým vlasem. Nehodí se na koberce vyrobené z bavlny a koberce s delším vlasem.
čištění na mokro – tato varianta je vhodná na téměř všechny druhy koberců. Na čištění používáme mýdlovou vodu, tedy koncentrovaný roztok, jenž vznikl smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čištění vlny a cca 15 dílů vlažné vody. Samozřejmě můžete použít také speciální prostředky na čistění koberců, které jsou běžně k dostání v drogeriích. Roztok se nanese buď jen na konkrétní místo, nebo i na celou plochu koberce. Na silně znečištěných místech je možné si s odstraněním skvrn pomoci vlhkým hadrem. Čistíme tak dlouho, dokud vidíme, že se z koberce nečistota stále vylučuje. Poté necháme koberec řádně vyschnout.
čistění na bázi páry – při tomto způsobu čistění dochází k postupnému vstřikování roztoku horké vody a saponátu do koberců. Nečistoty jsou rozpuštěny a poté ihned odsáty speciálním vysavačem určeným pro mokré vysávání. Takto můžeme navrátit krásu i silně znečištěným kobercům. Ne každý má však takovýto výkonný čisticí stroj doma. Pokud jej tedy nevlastníte, nemusíte být smutní, dnes totiž existuje možnost si jej půjčit ve specializovaných prodejnách. Tuto domácí činnost tak již není nutné nechávat na specializované firmy. Každý si může profesionálně vyčistit koberec svépomocí a to překvapivě levně!
Jedním z nejmodernějších přístrojů na čistění koberců je Dr. Schutz Spruh Boy 2000 s německým certifikátem GUT. Patří mezi to nejlepší, co je na českém trhu k dispozici a proto je o něj velký zájem. Manipulace s tímto přístrojem na mokré čištění je velmi snadná a zvládne ji každý. Do stroje je nutné používat kvalitní čistící koncentrát stejné značky, potom bude výsledek minimálně stejný, jako od specializované firmy. Je možné přikoupit také koncentrát pro umělá vlákna nebo koncentrát pro vlnu a potahy. Stroj o výkonu 1000W si může každý vypůjčit za pouhých 10 Kč na den po složení vratné kauce 2000 Kč. Tuto službu poskytuje například síť prodejen Komfort.
Klepání
Menší koberce, na kterých nám v místnosti nestojí žádný těžší nábytek, můžeme čas od času vzít ven a pořádně je vyklepat. Klepeme z rubové strany, lícovou stranu následně zbavíme kartáčem nebo smetákem vyklepaného prachu. Pokud byste koberec klepali i z lícové strany, veškerý prach byste do něj zpátky natlačili. Úplně nejlépe se koberce klepou na čistém sněhu.
Co se skvrnami?
Po nějakém tom roce užívání je koberec přehlídkou všemožných akcí, které se u nás doma konaly – naše narozeniny připomíná skvrna od vína, dětské hrátky koberec slepený od lepidla a romantickou večeři zase zatuhnutý vosk ze svíčky…Nic není tak hrozné, jak se na první pohled zdá a když víte jak na to, dokážete tyto skvrny odstranit.
Co platí na konkrétní skvrny?
tráva - teplá voda nebo biologický prací prostředek
víno - posypeme solí a necháme působit, případně přetřeme teplou vodou
krev - rychle polijeme studenou vodou
vosk - přiložíme savý papír a přežehlíme
káva, čaj - teplá voda či prací prostředek
mléko - teplá voda nebo ředěný šampon na koberce
saze - nejdříve vysajeme, poté přetřeme ředěným šamponem na koberce
hořčice - ředěný šampon na koberce
olej - teplá voda a ředěný šampon na koberce
krém - ředěný šampon na koberce
žvýkačka - přiložíme kostky ledu nebo použijeme zmrazovací sprej, žvýkačku poté rozbijeme na kousky a zbytky se pokusíme vysát
lepidlo - voda, aceton nebo alkohol
- jap -
Související články
BIO čisticí prostředky aneb domov bez chemikálií
Úklid bez stresu
Jak vyčistit domácí elektroniku?
Robotické vysavače uklidí za vás
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Úklid, údržba a čištění
Článek byl zobrazen 14234 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Úklid, údržba a čištění

Rady, které nestárnou - IX. díl - Praní a žehlení
V dnešní éře moderních napařovacích žehliček a promyšlených programů automatických praček už sice nemusíme při žehlení a praní řešit problémy, které potkávaly naše matky a babičky, některé tipy a rady, jak s prádlem zacházet, však zůstaly platné dodnes. Přiučte se.

Byl jednou jeden vysavač
Proč vysáváme podlahy, koberce, čalouněný nábytek i ostatní součásti interiéru je jasné - abychom odstranili prach a drobné nečistoty, a odstranili tak i nejrůznější alergeny. Dnes už snad nikoho nenapadne přemýšlet nad tím, jak a kdy vysavač vznikl, stejně jako neuvažujeme nad tím, kdy vznikla lžíce, kterou právě držíme v ruce.

Péče o domácí spotřebiče – jak správně čistit myčku nebo kávovar?
Když si pořídíme domů nový elektrický spotřebič, očekáváme od něj, že nám bude dlouho a dobře sloužit. Jenomže často zapomínáme se těmto domácím pomocníkům za jejich práci odvděčit alespoň tou základní údržbou. Pak se ale nemůžeme divit, že musíme volat opraváře, nebo spotřebiče rovnou odepsat. Čím a jak často je tedy dobré je čistit?

Zásady feng-šuej platí i pro pomocné technické místnosti
Mnohé byty a domy netvoří jen obytné místnosti, ale také tzv. pomocné místnosti, které využíváme ke shromažďování sezónních nebo rozměrných věcí či nářadí. Často se však stává, že se v nich hromadí také nepořádek a věci, které vůbec nepotřebujeme. V takovém případě je dobré se držet učení feng-šuej, které radí jednoznačně: uklízet a vyhazovat!

Jak se zbavit vodního kamene v domácnosti
Vodní kámen – věčný nepřítel koupelen, kuchyní a především všech hospodyněk. Trápí nás nejen na umyvadlech, toaletách, vodních bateriích a varných konvích, ale ušetřeny nejsou ani myčky nádobí, pračky či další spotřebiče. Společně se proto podívejme, jak se vodního kamene nejlépe a nejsnadněji zbavit.

Čištění a údržba dřevěné kuchyně
Ve výčtu přírodních materiálů stojí stále na prvních příčkách dřevo, dokáže totiž zútulnit každý interiér a to bez ohledu na to, zda jde o interiér klasický či moderní. Jestliže také patříte k jeho milovníkům a rozhodli jste se dřevem obklopit i v kuchyni, měli byste vědět, jak o dřevěnou kuchyňskou linku správně pečovat, aby zůstala dlouho krásná.

Domácí čistící prostředky – jak vyčistit domácnost levně a bez chemie?
Bez čisticích prostředků se v žádné domácnosti neobejdeme. Často máme plnou skříň nejrůznějších sprejů, krémů, prášků, mýdel či past a každý z těchto výrobků je určen na něco jiného. Někdy však na dokonalé vyčištění věcí v domácnosti stačí něco tak obyčejného, jako je ocet, sůl, nebo soda. Čistit tak můžeme levně a bez chemie.

Jak správně vyčistit péřovou přikrývku a polštář?
Peří je dokonalý, léty prověřený přírodní materiál. Na životnost a kvalitu péřových přikrývek a polštářů má však zásadní vliv správná péče a údržba. Poradíme Vám, jakých chyb se vyvarovat a prozradíme, jak peří správně vyčistit. Vaše polštáře a peřiny budou zase jako nové…