Jak vyčistit domácí elektroniku?
10.12.2010
Elektronikou jsou naše domovy leckdy přímo zavaleny. Děti mají své televizory v pokojíčku, společný pak najdete v obývacím pokoji, každý vlastní počítač, k tomu nějaký ten DVD přehrávač, či CD přehrávač, docela jistě se to i u vás pěkně nasčítá. Slouží nám a my jsme za ně rádi. Ovšem aby tomu tak bylo co nejdelší dobu, je nutné se i o domácí elektroniku náležitě starat a pravidelně jí čistit. Jak na to?
Počítače a televizory
Než se vyzbrojíte hadrem a přípravkem na leštění, pak byste měli být seznámeni s tím, jaký máte vlastně povrch monitoru. U dnes již běžných matných LCD obrazovek, je nutné připomenout, že pochopitelně nejsou skleněné, nemají tedy ani antireflexní vrstvu a je nutné k jejich čištění přistupovat trošku šetrněji. V první řadě byste měli vždy monitor zbavit hrubých nečistot, což se vám nejlépe podaří speciálním štětečkem, který zakoupíte v prodejnách s elektrotechnikou, nebo můžete využít některý z běžně dostupných prachovek. Ve druhém kroku pak použijte buď suchou utěrku z mikrovlákna, nebo obyčejnou vodu, u starších typů monitorů, které jsou skleněné, je vhodnější použít vodu destilovanou, abyste zabránili porušení antireflexní vrstvy. Nikdy však na monitor netlačte silou. Pokud máte na monitoru nějakou úpěnlivě se držící šmouhu nebo špínu, pak sáhněte po čistících ubrouscích k tomuto speciálně určeným. Jsou napuštěny čistícími látkami, které vám s odstraněním nečistot účinně pomohou. Vybírejte takové, které neobsahují alkohol. Ten totiž může poškodit povrch monitoru. Takovouto údržbu byste měli provádět pravidelně, prodloužíte tak životnost, ale hlavně dobře uvidíte.
Ubrousky na monitory pořídíte například od společnosti Logo. Jsou k dostání v praktické dóze, ze které si odeberete jen potřebný počet. Ubrousky efektivně odstraní nejen prach, nečistoty a mastnotu, ale zároveň vytvoří na povrchu monitoru nebo televize antistatický film, který zabraňuje dalšímu usazování nečistot a prachu. K dostání jsou od sedmdesáti korun za balení, jež obsahuje padesát kusů. Výrobce značky Logo na náš trh dodává také antistatickou a bakteriocidní pěnu, která na sebe po aplikaci váže veškeré nečistoty. Oceníte, že nestéká, ale také její antistatický účinek, který brání dalšímu usazování nečistot. Pořídíte jí za asi sto dvacet korun. Stejným způsobem můžete čistit i moderní televizory, ať už jsou plazmové nebo LCD.
CD A DVD přehrávače
Drobný prach, ať už se jej snažíme zbavit sebevíc, nám proniká i do jemné a citlivé mechaniky našich přehrávačů a počítačů. Následně potom způsobuje špatnou funkci, přeskakování a nekvalitní projekci. Proto je nutné čas od času vyčistit i mechaniku těchto přístrojů. Prvním krokem je použití takzvaného čistícího CD, které má na svém povrchu kartáček, ten při spuštění jednoduše a hlavně jemně vyčistí mechaniku beztoho, aniž bychom jí museli pracně a složitě rozebírat a čistit ručně. Toto čistící CD je možné zakoupit jak pro CD přehrávače, tak i pro DVD. Samotné nosiče v podobě kompaktních disků a DVD občas také odolávají zubu času jen velmi špatně a tak pokud jim čas od času dopřejete čistící kúru, určitě neprohloupíte. Ideální na jejich čištění je obyčejný hadřík z mikrovlákna, který seženete v prodejnách s optikou nebo v prodejnách s fotografickými potřebami. Rozhodně k jejich čištění nepoužívejte tričko, či utěrku, i když je máte hned po ruce. Mohli byste si nosič poškrábat a nenávratně zničit. Samozřejmě, že jsou na trhu k dostání i speciální čisticí prostředky, jedním z nich je například Vittan – CD clean od společnosti Servisol. Tento přípravek ve formě spreje se snadno a rychle používá, stejně tak i odstraní všechny nečistoty a povrch disku zanechá čistý a suchý. Pořídíte jej za necelých sto korun. Při čištění disků vždy dodržujte směr od středu ke kraji disku, nikoliv po obvodu nosiče.
Pokud budete čistit veškerou vaší domácí elektroniku pravidelně, zajistíte si nejen kvalitní přenos obrazu, ale také podstatně delší životnost všech přístrojů. Před koupí výrobků se však vždy ujistěte, že jsou skutečně kvalitní a že nejsou příliš agresivní. Na náš trh se totiž stále častěji dostávají prostředky, které jsou sice velmi účinné, ale také hodně agresivní a zbytečně zatěžují náš organismus. Proto vždy čtěte i ta nejmenší písmenka na obalu, kde se dozvíte, zda výrobek nemůže naleptat sliznici, jak s ním zacházet, aby nedošlo k úrazu i jak jej bezpečně skladovat.
Připravila: Petra Martišková
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 15191 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Úklid, údržba a čištění

Úklid domácnosti - tipy pro udržení čistoty a pořádku
Čistý a uklizený domov je klíčem k pohodlnému a zdravému životnímu prostředí. Při správném přístupu může být úklid domácnosti rychlý a snadný úkol. Přinášíme vám několik užitečných rad, jak udržovat vaši domácnost stále v perfektním stavu.

Kam s velkoobjemovým a nebezpečným odpadem?
Dosloužila vám stará televize, pořídili jste si novou sedačku, nebo rekonstruujete byt a máte spoustu smetí, které se kvůli rozměrům nevejde do běžné popelnice? Pravděpodobně tak řešíte problém, jak se toho všeho zbavit? V tomto článku si povíme, jak naložit s velkoobjemovým či nebezpečným odpadem, případně se stavební sutí.

Průvodce povánočním úklidem
Svátky už jsou minulostí a před námi naopak povánoční úklid. Co se všemi vánočními ozdobami, stromečkem a zbylým cukrovím? Aby to nebyla jen nezbytná nutnost, ale taky trochu zábava – vymyslete systém odměny a zapojte do úklidu celou rodinu! Uvidíte, jak to zafunguje, a my vám poskytneme itinerář – jak na to.

Jak odstranit vodní kámen v koupelně?
Vodní kámen se často hromadí na vodovodních bateriích a kohoutcích, na obkladech, sanitární keramice, sprchových koutech, zkrátka na veškerém koupelnovém vybavení, které přichází do stylu s vodou, zejména tvrdou vodou. Naštěstí existují opravdu účinné způsobů, jak se vodního kamene v koupelně a na WC zbavit.

Koše na špinavé prádlo
Špinavé prádlo produkuje každý člověk, a tak úložný koš na oblečení určené k praní nesmí chybět v žádné domácnosti. Někdo sice skladuje špinavé ponožky v obyčejné igelitce ve skříni, to ovšem není v žádném případě ideální řešení, zvláště jedná-li se o početnou rodinu. Jaké možnosti, kam se špinavým prádlem, tedy máme?

Zatočte s bakteriemi a viry pomocí parního mopu. I na kobercích!
Parní mopy Vileda jsou velmi účinným pomocníkem při úklidu zejména tvrdých podlah. Pouze s použitím vody, resp. páry, dokážou vyčistit podlahu a zničit až 99 % bakterií. S pomocí speciálního nástavce lze parní mop Vileda Steam XXL použít i k čištění koberců.

Čistíme ucpaný odtok
Určitě jste s ním už také měli tu čest. Řeč je o ucpaném odtoku, se kterým se – ať chceme nebo ne, v každé domácnosti určitě po nějakém čase setkáme. Až vám bude voda ve vaně, umyvadle nebo dřezu čím dál pomaleji odtékat, víte, že je něco v nepořádku a že je načase s tím něco dělat. Není třeba hned volat instalatéra, s těmito problémy si hravě poradíte sami!

Byl jednou jeden vysavač
Proč vysáváme podlahy, koberce, čalouněný nábytek i ostatní součásti interiéru je jasné - abychom odstranili prach a drobné nečistoty, a odstranili tak i nejrůznější alergeny. Dnes už snad nikoho nenapadne přemýšlet nad tím, jak a kdy vysavač vznikl, stejně jako neuvažujeme nad tím, kdy vznikla lžíce, kterou právě držíme v ruce.