Za podzimní depresi může nedostatek světla. Rozsviťte váš domov!
08.11.2012
Úbytek denního světla během zimních měsíců má negativní dopad na lidskou psychiku. Dny se zkracují a to má vliv na naši náladu. Pokud tedy řešíte, jak dostat více světla do vašeho interiéru a nemáte zrovna v plánu nějaké stavební úpravy, pak si musíte pomoci umělým osvětlením. Moderní svítidla, lampy a lustry rozzáří každý interiér.
I když světlo vnímáme jen podvědomě, dokáže velkou měrou ovlivnit naši náladu a celkovou psychickou pohodu. Právě proto bychom měli rozmístění jednotlivých zdrojů světla v našich domech a bytech věnovat náležitou pozornost.
Aby světlo bylo příjemné
Možná to sami pozorujete, že vám po příchodu do některé z místností vadí barva nebo intenzita světla. Může být příliš ostré, nebo naopak slabé, připomínající bludičku. Umělé osvětlení by mělo mít vždy dostatečnou, ale nepříliš ostrou intenzitu a mělo by vyzařovat teplé a měkké světlo s lehce nažloutlým nádechem. Právě tato barva totiž připomíná svým charakterem světlo denní. Světlo tak na nás působí pozitivním dojmem a je pro náš zrak přirozené. Naopak je třeba se vyhnout bílému světlu s modravým nádechem, které v nás vyvolává nepříjemný pocit chladu.
Stolní lampa Kula - originální efekt vytváří proděravění koule stínidla. Interiér bude zaplaven teplými jakoby slunečními paprsky, materiál, šamot, 1 859 Kč, svitidla-led-lighting.cz
Ideální je, když skombinujeme měkké světlo s bodovým osvětlením. Měkké světlo by díky svému pozitivnímu vlivu na okolí mělo být umístěno tak, aby osvětlovalo celý interiér, zatímco bodové světlo by pak mělo být nasměrováno tak, aby osvětlovalo pouze určitou část místnosti. Dobré je, pokud osvětluje třeba jen určitý zajímavý objekt, kterým může být kupříkladu police s knihami, květina, nebo schodiště. Nemělo by mít příliš silnou intenzitu, protože jeho hlavním účelem je pouze napomáhat při orientaci v místnosti, nebo nechat vyniknout některá zákoutí. Zkrátka, nemělo by se využívat jako centrální osvětlení. V interiéru totiž způsobuje velké kontrasty a přechody ze světla do stínu.
Dostatek světla v každé místnosti
V každé místnosti bychom měli mít alespoň jedno centrální světlo, které využijeme při nejrůznějších činnostech, jako je třeba úklid, večeře a podobně. Nemusí tak být v provozu po celý den, ale jen když potřebujeme dobře vidět na to, co děláme. V kuchyni by však kromě centrálního zdroje světla nemělo chybět ani světlo, které dostatečně osvítí pracovní plochu. V obývacím pokoji se zase hodí doplnit centrální stropní světlo třeba i několika nástěnnými svítidly s měkkým světlem. Tak si vytvoříme příjemné domácí prostředí s dostatkem světla. Pro pohodlné čtení v křesle se zase hodí stojací lampy, které mají regulovatelnou jak intenzitu světla, tak i jeho natočení. V koupelnách se nejčastěji setkáváme s centrálním světlem, které bývá doplněno ještě svítidlem umístěným třeba nad zrcadlem nebo po jeho stranách. Nezapomeňte na to, že do prostor, kde trávíme jen krátký čas, je dobré použít silnější úsporné žárovky, které dají okamžitě dostatek světla. V komoře, spíži, předsíni ale ani na WC bychom neměli na světlo zbytečně dlouho čekat.
Osvětlení dětského pokoje IKEA
Co na chodby a schodiště?
Hitem mezi světly se v poslední době stala tzv. LED svítidla, která se nejčastěji používají pro osvětlení chodeb a schodišť. Jsou oblíbená především pro svou nízkou spotřebu, vysokou funkčnost a atraktivitu. V průběhu noci nám výrazně usnadní pohyb po domě, při chůzi po schodech tak není třeba rozsvěcovat hlavní světlo. Úplně postačí LED páska nalepená po obvodu schodů, abyste bezpečně došli, kam potřebujete. Úspora elektrické energie je díky LED světlům opravdu výrazná. Nevýhodou je však bohužel poněkud vyšší pořizovací cena.
A teď malé opakování, abychom se v žárovkách a zářivkách vyznali:
Klasická žárovka – její výroba skončila v roce 2011, ale dodnes je možné ji v některých obchodech najít. Výhodou 60W standardních žárovek byl okamžitý maximální výkon, za nevýhodu však byla považována velká spotřeba a životnost pouhých 1000 hodin.
Kompaktní úsporná zářivka – zdroj nahrazující klasickou žárovku, který dokáže uspořit až 80% energie a to při stejné svítivosti jako žárovka. Výhodou úsporné zářivky je dlouhá životnost až 15 000 hodin, nevýhodou je pak delší doba startu na plný výkon. Přestože jsou pořizovací náklady těchto zářivek poměrně vysoké, vzhledem k uspořené energii se finance rychle vrátí.
LED technologie – jde o moderní typ světelného zdroje, který využívá LED diody. Přináší největší finanční úspory, tedy minimální spotřebu energie a nabízí také velmi dlouhou životnost v řádu až 100 000 hodin. Vhodné je využití tam, kde je nutné dlouhodobé svícení, nebo časté zapínání/vypínání světla. LED diody je možné využít i jako dekorativní osvětlení.
LED osvětlení jídelního stolu, Osram
Halogenová žárovka – tento světelný zdroj rovněž nahrazuje klasickou žárovku, je však mnohem levnější než úsporná zářivka. To se však odráží také na tom, že oproti ní ušetří mnohem méně energie. Halogenové žárovky však přesto oproti klasickým žárovkám dokážou ušetřit až 30 % energie a mají dvojnásobnou životnost.
- jpa -
Článek byl zobrazen 32738 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Svítidla a osvětlení
Posviťte si na děti
Zvlášť pro svítidla do dětských pokojů platí, že by měla být atraktivní, i když nesvítí. Výrobci tak přicházejí na trh s funkčními nápaditými lampami jak pro mrňata, tak pro školáky.
S náladovým osvětlením zapomenete na starosti
Vědecky bylo jednoznačně dokázáno, že světelné spektrum může zásadním způsobem působit na pocity a náladu. Tvůrcem takové atmosféry může být i osvětlení. Náladové osvětlení zpříjemní pobyt v místnosti a dobře se při něm relaxuje. Nikdy při něm ale nezkoušejte číst.
Osvětlení v kuchyni – jak vybírat, kam ho umístit a jak ho ovládat
Kuchyně je srdcem domova, místem, kde se připravují jídla, sdílí rodinné chvíle a setkávají přátelé. Správné osvětlení kuchyně hraje klíčovou roli, neboť kombinuje funkčnost s estetikou. Při výběru osvětlení v kuchyni je třeba zvážit několik aspektů: typ osvětlení, jeho umístění a způsob ovládání.
Úsporná svítidla značky Opple v nabídce firmy Fulgur
Svítidla jsou nedílnou součástí každého interiéru a pomáhají dotvořit jeho celkový charakter. Kromě vzhledu samotného svítidla je důležité, aby uvnitř použité světelné zdroje, měly i sjednocené barevné podání. Barva chromatičnosti, jak se tato veličina odborně nazývá, totiž nejvíce ovlivňuje celkovou pohodu a designovou čistotu celého osvětlení.
Úsporná designová svítidla Osmont pro interiéry
Společnost Osmont byla založena v roce 1991 panem Milanem Šenkýřem. Od svého založení do současnosti se věnuje výrobě osvětlovacích těles, především výrobě svítidel se skleněnými stínidly z třívrstvého opálového skla.
Klasická Edisonova žárovka končí
V evropských domácnostech se od roku 2012 má svítit už jen úspornými svítidly. O tom, že klasické žárovky v Evropě skončí, rozhodla Evropská unie. Například v České republice by podle Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn) úsporné zdroje světla mohly snížit spotřebu elektřiny až o 5,7 procenta.
Stropní svítidlo
Stropní svítidlo bývá nejčastěji umístěno v centrální části místnosti a spolu s doplňkovým osvětlením výrazně ovlivňuje a dotváří celkovou atmosféru. Proto bychom jeho výběru měli věnovat nemalou pozornost. Podívejme se společně, na jaké parametry se při výběru stropního svítidla pro jednotlivé místnosti zaměřit.
Budiž světlo aneb konec klasického vypínače
Běžný vypínač neboli ovládání světel se již mnohde stalo minulostí. Nemáme však na mysli pouze design vypínače, ale také způsob, jakým funguje – zapnout - vypnout, tedy světlo nebo tma. Posun směřuje ke stmívačům nebo dokonce ke světelným systémům, které mohou fungovat zcela samostatně.